הרגע בו הבנתי תובנה גדולה בשישי בערב

אתמול בקידוש שישי המשפחתי, נאספנו כולנו סביב שולחן השבת הערוך מכל טוב.

אבא החל לברך ואני, ששמעתי את הקידוש כבר כמעט 2,000 פעמים במהלך חיי, הקשבתי לברכה והבנתי אותה בפעם הראשונה:

בפעם הזו כאשר הקשבתי לברכת הקידוש נמלאתי התרגשות גדולה. חשבתי על המשמעות של הברכה ועד כמה המילים שנבחרו עבורה מדויקות, מלמדות אותנו סוד גדול ואינן מקריות:

וַיְכַל אֱלהִים בַּיּום הַשְּׁבִיעִי מְלַאכְתּו אֲשֶׁר עָשָׂה. וַיִּשְׁבּת בַּיּום הַשְּׁבִיעִי מִכָּל מְלַאכְתּו אֲשֶׁר עָשָׂה:
וַיְבָרֶךְ אֱלהִים אֶת יום הַשְּׁבִיעִי וַיְקַדֵּשׁ אתו. כִּי בו שָׁבַת מִכָּל מְלַאכְתּו אֲשֶׁר בָּרָא אֱלהִים לַעֲשׂות

(מתוך קידוש שישי)

לאלוהים אנחנו מייחסים את הכל-יכול, הוא בורא יש מאין, הוא ברא את העולם.

יחד עם זאת, הברכה שאנחנו מתבקשים לברך מדי שישי איננה מתמקדת בבריאה! הברכה מתמקדת קודם כל ולפני הכל ב*עשייה*.
פעמיים בתחילת ברכת הקידוש מופיע הפועל: עשה.

לא כתוב שאלוהים 'יצר'. לא כתוב שאלוהים 'ברא'. כתוב פעמיים "מלאכתו אשר עשה". ובנוסף, לאחר מכן מופיעה, שוב, המילה "לעשות".

ואני חשבתי לעצמי אתמול, כמה נפלא הוא המסר שאנחנו מעבירים לעצמנו בכל קידוש מחדש. בכל שישי ושישי מחדש אנחנו מברכים ומזכירים לעצמנו את הדבר החשוב: שאלוהים עשה.
שאלוהים הכל-יכול הזה, שיכול להגיד וכבר ייווצר משהו, שיכול לברוא אדם יש מאין. שיכול הכל הכל. האלוהים הגדול והענק הזה - עשה.

מה כל כך מרגש במילה לעשות?

לעשות זה לפעול, זהו ביטוי לאקטיביות. לעשות זה לממש, להגשים, לגרום לקיום של משהו ולהגשים אותו. אלו הן חלק מההגדרות הקיימות לפועל 'לעשות' ברחבי הרשת.

וזה נפלא בעיני.

כי בריאה מיוחסת רק לבורא הכל יכול. אך עשייה, אקטיביות, הגשמה של חלומות ושל עצמנו - מיוחסת לנו, לבני האדם.

עשייה היא רלוונטית לכל אחד ואחת מאיתנו. אנחנו, שיכולים ומסוגלים לעשות. אפילו לעשות הרבה ואפילו להגשים את חלומות שלנו באמצעות עשייה אקטיבית!

מהות הבריאה היא עשייה. ואת העשייה, שאפשרית עבורנו בני האדם, אנחנו מקדשים בכל שבוע ושבוע מחדש.

איזה שיעור גדול השיעור הזה. בשביל לעשות, אינני צריכה להיות אלוהים. אני צריכה ויכולה להיות בת-אדם שחיה חיי עשייה. וזה כשלעצמו מאפשר לי להתפתח, לגדול, לייצר ולמצוא את הניצוץ האלוהי בתוכי, בכל פעם מחדש.

מלא את פרטיך כאן עכשיו ואשמח לחלוק עמך תובנות ומאמרים מעניינים נוספים

הלה אשר

ע״י הלה אשר
עוזרת למנהלים ואנשי מפתח לשפר את איכות החיים שלהם ע״י יישום מודל פרקטי ומוכח לשיפור הביצועים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 comments on “הרגע בו הבנתי תובנה גדולה בשישי בערב”

מאמרים אחרונים

מאי 27, 2020
"יש לי בחוץ רכב יוקרה שקניתי ברוב טימטומי ואני הולך למכור אותו"

אביב גפן הוא גוש של לב, שכל חייו חלם לחנך לאהבה. ופתאום בגיל 47, בזכות תהליכים שהוא עושה עם עצמו [וגם בזכות איזה דבר קטן ובלתי נראה ששיתק את העולם] – הוא מארגן את המחשבות ואת התפיסות שלו קצת אחרת. רק שהפעם, במקום להטיף לאהבה - הוא עושה אהבה, מחדש.   +++ כשרחל, מאומנת אהובה […]

מאי 4, 2020
איך תדע שאתה בכיוון הנכון להשיג את היעדים שלך?

איך אני יודע מה תת המודע שלי חושב? אם אתה הולך ברחוב ומישהו אומר לך שאתה חמור -תמשוך את הכתפיים ותמשיך הלאה. אם כעבור כמה מטרים מישהו נוסף אומר לך שאתה חמור- פשוט תתעלם ותמשיך הלאה.. אבל אם מישהו שלישי אומר לך שאתה חמור - רוץ הביתה והסתכל במראה! אלון, מנהל מבריק שהתקשר אלי לפני […]

אפריל 17, 2020
יש לך מזל?

מעשה ב'חכם' אחד שהלך לחפש את מזלו בעולם יום אחד הגיע ליער ופגש בארי. שאל אותו האריה: "לאן מועדות פניך?". ענה החכם: "לחפש את מזלי". "אם תמצא את מזל" אמר האריה, "שאל היכן מזלי, כי אני חולה אנוש ולא מצאתי תרופה למחלתי". המשיך החכם בנדודיו, ויום אחד ישב לנוח בצל אחד העצים. פתאום שאל אותו […]

מאמרים נוספים

הרמוניה

הרמוניה

מיטבית בין תחומי החיים שתאפשר לעצמך יותר

pluscopyrightcross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram